Historie Symbol Technologies - od čárových kódů k XIQ Engine

Společnost Symbol Technologies byla průkopníkem v oblasti čárových kódů, čteček a bezdrátové komunikace, která byla založena v roce 1975. Rychle se zaměřila na vývoj a komercializaci snímačů čárových kódů a dalších technologií, které umožňovaly jejich praktické využití v maloobchodě, logistice a průmyslu. Symbol Technologies významně přispěla k rozšíření technologie čárových kódů ve velkém měřítku díky svým inovativním produktům a řešením.

 „Ve středu 26. června 1974 v 8:01 naskenovala pokladní Sharon Buchananová první čárový kód v historii, tedy naostro, za plného provozu. Byl to balíček žvýkaček Juicy Fruit za 67 centů. Dnes je vystavený v Národním muzeu americké historie.“

V roce 1991 Symbol Technologies spolupracovala s firmou NCR (dnes součástí AT&T), aby společně vyvinuly bezdrátové technologie určené primárně pro firemní prostředí, což vedlo v roce 1997 k vytvoření prvního bezdrátového LAN (Local Area Network) standardu – IEEE 802.11. Tento standard se stal základem pro dnešní Wi-Fi. Symbol Technologies také přispěla k tomu, že se standard IEEE 802.11 stal otevřenou specifikací, což následně umožnilo jeho širší adopci a rozvoj, který vedl k dnešnímu globálnímu využití Wi-Fi. 

V roce 1999 vznikly verze IEEE 802.11a a 802.11b, které zvýšily rychlost a spolehlivost připojení. Zvláště 802.11b, s rychlostí až 11 Mbps, se stal velmi populárním a začal být komerčně využíván pro domácnosti i podniky. Tehdy také vznikla značka "Wi-Fi", kterou zavedla nezisková organizace Wi-Fi Alliance pro zajištění kompatibility zařízení různých výrobců. 

Další verze standardu (např. 802.11g, 802.11n, 802.11ac / Wi-Fi 5, 802.11ax / Wi-Fi 6 a 802.11be / Wi-Fi 7) přinášely postupné zlepšení rychlosti, spolehlivosti a pokrytí.

Od Wing k Extreme Networks

Původní bezdrátová platforma, dnes známá jako WiNG (Wireless Next Generation), byla vyvinuta právě Symbol Technologies. Symbol se stal průkopníkem v této oblasti bezdrátové komunikace, a především se zaměřil na průmyslové a podnikové aplikace. V roce 2007 došlo ke spojení Symbol Technologies s Motorola Solutions, která přidala do portfolia WiNG své zkušenosti a rozšířila platformu pro větší podnikové sítě a bezdrátové připojení. Motorola tak pomohla posunout WiNG na vyšší úroveň, ale v roce 2014 přešel WiNG opět pod křídla jiné společnosti, když byla Motorola Solutions akvírována firmou Zebra Technologies.

Zebra zajišťovala další vývoj a správu platformy WiNG až do roku 2016, kdy se Extreme Networks rozhodla k zásadnímu kroku a akvizicí bezdrátového portfolia od Zebry získala přístup k WiNG. Pro Extreme Networks to byl významný krok vpřed v bezdrátových technologiích, protože WiNG přinášel nejen stabilní a výkonnou platformu, ale také spoustu vývojářských zkušeností a technologického know-how, což pomohlo zlepšit služby a rozšířit možnosti bezdrátových připojení pro zákazníky Extreme.

Vývoj a význam WiNG 

Po akvizici Symbol Technologies společností Motorola Solutions (2007) a následném odkupu divize Motorola Enterprise společností Zebra Technologies (2014) se WiNG platforma stala součástí portfolia Zebra. V roce 2017 pak divizi bezdrátových sítí WLAN včetně WiNG převzala Extreme Networks, čímž začlenila WiNG do svého portfolia pro podnikové sítě.

Technologie WiNG byla vyvinuta jako součást širšího portfolia Symbol Technologies. Zaměřovala se na to, aby mohla v rámci bezdrátových sítí poskytovat spolehlivé připojení i v prostředích, kde je vysoká hustota zařízení nebo kde je potřeba připojení na velké vzdálenosti, jako jsou sklady, logistické parky a velké průmyslové podniky. 

WiNG 5 představovala výrazné vylepšení, které umožnilo distribuované řízení sítě. To znamenalo, že jednotlivé přístupové body (AP) byly schopny provádět úkoly, které běžně zvládal pouze centrální kontrolér. Díky tomu síť lépe odolávala výpadkům a měla nižší latenci, což zvyšovalo spolehlivost připojení v kritických podnicích. 

Přechod na moderní platformy: XIQ Engine a XIQ Controller

Doba pokročila a Extreme Networks si uvědomila potřebu přizpůsobit se novým standardům a rostoucím požadavkům na rychlost, bezpečnost a efektivitu. Právě proto oznámila ukončení podpory platformy WiNG a její postupné nahrazení novější a sofistikovanější technologií – XIQ Engine a XIQ Controller.

XIQ Engine a XIQ Controller jsou inovativní nástroje, které poskytují uživatelům možnosti centralizované správy sítí, vyšší škálovatelnost a výkonnost, která je přizpůsobena pro náročné podnikové prostředí. Tato platforma umožňuje efektivní správu a analýzu dat v reálném čase, což výrazně zjednodušuje a zefektivňuje provozování rozsáhlých bezdrátových sítí. Navíc Extreme Networks nabízí zákazníkům možnost přechodu na cloudové prostředí s podporou technologie ExtremeCloud IQ.

Budoucnost s Extreme Networks

Historie Extreme Networks od platformy WiNG k XIQ Engine a XIQ Controller ukazuje na přirozený vývoj v oblasti technologií a reagování na potřeby trhu. Přechod na moderní řešení je logickým krokem, který zákazníkům nabízí větší flexibilitu, snadnější správu a celkově efektivnější řešení pro dnešní dynamické síťové prostředí. Extreme Networks tímto krokem nejen pokračuje ve své dlouholeté tradici, ale i nadále potvrzuje svou pozici lídra v oblasti bezdrátových technologií pro podniky po celém světě.

Čestmír Váňa

Čestmír Váňa

Marketing manažer

Své komentáře můžete zaslat na marketing@kodys.cz nebo se můžeme potkat na LinkedIn